- Domov
- O nás
O nás
Prečo práve „prvý zdravý fast food“?
Fastfoody sú u ľudí zafixované ako niečo smažené, vyprážané, nezdravé a z polotovarov. My to však robíme inak. U nás nepoužívame polotovary, varí sa z čerstvých surovín a s minimom oleja. Špagety bežne jedia aj športovci, pretože sú ľahko stráviteľné. Je to teda niečo iné, rozhodne zdravšie a ide o niečo, na čo ľudia na Slovensku doposiaľ neboli zvyknutí.
Kedy vznikol tento nápad?
Približne pred dvanástimi rokmi. Bol som študentom práva, a to nemalo ktovieakú perspektívu. No a keďže som nechcel byť do 30-ky živený rodičmi, musel som si vymyslieť niečo lepšie :). A tak som dostal nápad na vlastnú verziu “rýchleho občerstvenia” v Trnave. Špekuloval som už len čo a ako. V tej dobe tu boli len reštaurácie a stánky s kebabmi. Ak niekto nechcel dať za večeru 30 eur a zároveň si chcel k jedlu sadnúť v príjemnom prostredí, tak jednoducho nemohol – nebolo kde. Videl som takúto medzeru na trhu a videl som aj to, ako sa tisícky absolventov môjho odboru majú problém zamestnať. Tak som do toho musel ísť.
Kto tvorí klientelu?
Všetky sociálne vrstvy. Dovolím si povedať, že v tomto meste vám nikde lepšie špagety neurobia. Navyše cena je priaznivá a ďalšou výhodou je rýchlosť. Chodia sem mladí ľudia aj páni v oblekoch, takže nejde o jednu špeciálnu skupinu zákazníkov, ktorá by tvorila väčšinu.
S akými problémami ste sa museli potýkať na začiatku?
Klasika, zohnať počiatočný kapitál nebolo jednoduché. Nie som žiaden Trump, ktorému prvý milión požičal otec. Mal som peniaze z brigád, musel som pracovať popri škole, počas prázdnin som bol napríklad zbierať jahody v Škótsku. No a keď už som čo-to našetril, vzal som si spotrebný úver. Inak to nešlo, študentovi by nič výhodnejšie nedali. Otvorili sme vtedy “v malom”. Prvá reštaurácia vyzerala úplne inak, mali sme v ponuke len 4 omáčky, chladnička na nápoje, ktorú sme dostali, tiež nebola bohviečo a dala sa plniť len zvrchu. Teda úplný “low-cost”. A ja sám som tu trávil všetok čas, od rána do večera. Zároveň bolo problémom aj to, že som prvý rok nemal auto – všetky financie som vrazil do projektu a na nič iné už neostalo. Postupne sa to však utriaslo a teraz už máme 5 prevádzok.
Inak, keď už sme pri úplných začiatkoch, spomínam si, že nám úplne prvá zákazníčka upchala záchod :D…
Ako vznikol názov „Leviathan“?
Na škole som mal prezývku Levi, ktorá práve od tohto vznikla. Začalo to na skúške na vysokej škole, zhodou okolností u Rada Procházku. Každý zo študentov si musel vymyslieť krycie meno, aby sa nikto nemohol sťažovať na neobjektivitu pri hodnotení. Išlo o predmet Teória práva a práve naňho som sa učil z Hobbesovho Leviathanu. Takže to bolo prvé, čo mi napadlo, keď sme si mali vybrať nejakú prezývku. Pri čítaní výsledkov som sa pri mene “Leviathan” postavil a vzhľadom na to, že som dosť vysoký, mi takto kamaráti začali hovoriť :).
Špagety, penne a rôzne omáčky
– to je gro toho, čo prvý zdravý fast food ponúka. Ako ešte plánujete rozširovať sortiment?
Určite budeme pridávať rôzne typy omáčok, nechceme však mať “všetko”, radšej budeme robiť pár vecí a robiť ich poriadne. Nechceme tu mať pizzu, podpultový kebab a vyprážaný syr za chladničkou. Tieto gastrozáležitosti tu nečakajte. Aj na západe je taký trend, že sa reštaurácie špecializujú na určitý typ jedla, ktoré ich následne môže presláviť. V reštauráciách so širokým výberom jedál jednoducho nemôže byť všetko čerstvé. Ak musí byť 6 rôznych jedál na stole do pol hodiny a niekto má len jedného kuchára, je nemožné stihnúť všetko uvariť. Ani my tu nemáme piatich kuchárov a preto sa radšej zameriavame na poctivú prácu, hoci s menšou ponukou.
Čo je pre vás najdôležitejšie pri marketingovej propagácii?
Najlepšou propagáciou je, keď sa u nás niekto dobre a výhodne naje. Ak by som cenu porcie zvýšil o 1 € a tento zisk vrazil do nejakej kampane, tak by to podľa mňa ani nebolo efektívne tak, ako keď niekto posunie pozitívnu skúsenosť ďalej. Aj vy, keby ste videli obrovské billboardy s nápisom “najlepšie špagety na svete”, tak vás to nepresvedčí tak, ako keď za vami príde kamarát a povie vám, ako sa tu dobre najedol.